Kanpur, Kanpur Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09ADNPA9848C1ZC
Call 08047643095 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Material | Cardboard |
| Box Type | Long Box |
| Inner Lining | Foam |
| GSM | 1.4mm |
| Jewellery Box Material | Cardboard |
| Shape | Rectangle |
| Application | Jewelry Box |
| Usage/Application | Chain Packaging |
| Size/Dimension | 240x65x40 mm |
| Surface Finish | Matte Lamination |
| Finish | Matte |
| Ideal For | Jewellery Box |
| Box Shape | Rectangular |
| Design Pattern | Printed & Non Printed |
| Size | 240 X 65 X 40 MM |
| Brand | Agni |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 50g |
| Usage | Jewellery Packing, Gift Packing, Corporate Gifting, Hamper Packing |
| Pattern | Magnetic Flap |
| Property | Biodegradable |
Stylish Rectangle Kappa Board Chain Box with Magnetic flap, perfect for secure and elegant packaging of chains, featuring durable construction and velvet-lined interior.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Material | Cardboard |
| Size (L x W x H) | 7x8x1.5 Inch |
| Box Style | Magnetic Flap |
| Application | Jewelry Box |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Suitable For | Pendant Set, Necklace, Necklace Set |
| Inside Padding/Lining | Velvet & Foam |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Color | Multi Color |
| Shape | Rectangular |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Waste Based Liners |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Pattern | Magnetic Flap |
| Dimensions | 205 x 180 x 40 mm |
Additional Information:
View Complete details