Kanpur, Kanpur Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09ADNPA9848C1ZC
Call 08047643095 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Type | Rigid Box |
| Paper/Board Material | Kappa Board |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Board Thickness (GSM) | 1200 GSM |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Waste Based Liners |
| Lamination/Finish | Matte Lamination |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Box Style/Closure | Top & Bottom Box |
| Type of Printing | Digital printing (CMYK) |
| Shape | Rectangular |
| Size(LXWXH) | 5.5 x 3 x 2.5 inch |
| Application | Gifts & Crafts |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Style | Magnetic Closure |
| Material | Kappa Board |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Waste Based Liners |
| Use / Application | Perfume & Cosmetic |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Type of Printing | Digital printing (CMYK) |
| Printing & Finishing | Matte Lamination, Multicolor Offset |
| Shape | Rectangular |
| Size(LXWXH) | 5.5 x 4 x 3 inch |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Quantity | 6 ml |
| Material | Rigid Board |
| Fragrance Name | Oud |
| Box Style | Magnetic Flap |
| Box Size (L x W x H) | 6x4x3 Inch |
| Use / Application | Corporate Gifting |
| Size (L x W x H) | 6 x 6.5 x 1.5 inch |
| Shape | Rectangle |
| Printing & Finishing | Matte Lamination |
| Customization | Logo Printing |
| Surface Finish | Matte Finish |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Box Type | Rigid Box |
| Box Style | Top & Bottom Lid |
| Size (LxWxH) | 10 x 8 x 4 Inch |
| Paper/Board Material | Kappa Board |
| Material | Kappa Board |
| Box Size (L x W x H) | 6x4x3 Inch |
| Surface Finishing | Matte Lamination |
| Board Thickness (GSM) | 450 GSM |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 2 Kg |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Use / Application | Perfume & Cosmetic |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Lamination/Finish | Soft Touch, Holographic, Matte Lamination |
| Inner Holder/Insert | Foam (EVA/EPE) |
| Box Style/Closure | Top & Bottom Box |
| Printing & Finishing | Gold Foil Stamping |
| Shape | Rectangle |
| Folding Carton Style | Lock Bottom Box |
| Usage/Application | Corporate Gifting |
| Material Used | Recycled Paperboard |
| Printing | Digital |
| Branding | Customized |
| Type of Printing | Hot Foiling |
| Property | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Type | Rigid Box |
| Box Style | Magnetic Closure |
| Paper/Board Material | Kappa Board |
| Material | Kappa Board |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Waste Based Liners |
| Lamination/Finish | Matte Lamination |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Use / Application | Perfume & Cosmetic |
| Box Style/Closure | Magnetic Lock Box |
| Type of Printing | Digital printing (CMYK) |
| Printing & Finishing | Matte Lamination, Spot UV, Debossing, Screen Printing, Multicolor Offset, Silver Foil Stamping, Embossing, Gold Foil Stamping, Gloss Lamination |
| Size(LXWXH) | 6 x 4 x 3 inch |
| Application | Gifts & Crafts |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Style | Top & Bottom Lid |
| Box Type | Rigid Box |
| Size (LxWxH) | 6 x 4 x 2 Inch |
| Material | Kappa Board |
| Paper/Board Material | Kappa Board |
| Box Size (L x W x H) | 6*4*1.75 inch |
| Surface Finishing | Gold/Silver Foil, Matte Lamination |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Lamination/Finish | Matte Lamination |
| Use / Application | Corporate Gifting |
| Inner Holder/Insert | Foam (EVA/EPE) |
| Box Style/Closure | Top & Bottom Box |
| Special Features | Foil Stamping |
| Usage/Application | Corporate Gifting |
| Paper Finish | White Back |
| Shape | Rectangle |
| Printing | Digital |
| Branding | Customized |
Additional Information:
View Complete details