Kanpur, Kanpur Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09ADNPA9848C1ZC
Call 08047643095 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Style | Top & Bottom Lid |
| Box Material | Kappa Board |
| Size (LxWxH) | 4 x 4 x 1.5 Inch |
| Box Type | Top Bottom |
| Material | Kappa Board |
| Surface Finishing | Varnish, Spot UV, Emboss / Deboss, Gloss Lamination, Gold/Silver Foil, Matte Lamination |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Size | 100x100x40mm |
| Inner Holder/Insert | Paper/Cardboard |
| Inner Lining | Foam |
| Pattern | Printed |
| Style | Traditional |
| Shape | Square |
| Closure Type | Top & Bottom |
| GSM | 150 GSM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box For | Bangle / Bracelet |
| Material | Cardboard |
| Box Style | Magnetic Flap |
| Size | 100 x 100 x 40 mm |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Interior Material | Velvet & Foam |
| Color | Red |
| Pattern | Plain |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Closure Type | Magnetic Flap |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Style | Magnetic Flap |
| Box Material | Kappa Board |
| Box Type | plain |
| Surface Finishing | Matte Lamination, Spot UV, Gold/Silver Foil, Gloss Lamination, Varnish, As per choice, Emboss / Deboss |
| Material Thickness | 1.5 mm |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Inner Holder/Insert | Foam (EVA/EPE) |
| Shape | Square |
| Inner Lining | Velvet & Foam |
| Brand | Agni |
| Property | Biodegradable |
| Material | Cardboard |
| Style | Traditional |
| Pattern | Plain |
| Closure Type | Magnetic Flap |
| Dimension | 100 x 100 x 40 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Box Material | Kappa Board |
| Box Type | Plain |
| Material | Cardboard |
| Size | 100 x 100 x 40mm |
| Color | Red |
| Inner Lining | Velvet & Foam |
| Pattern | Printed |
| Shape | Square |
| Closure Type | Top & Bottom |
View Complete details